Żydowskie święta – szabat

Co to jest szabat?

Szabat jest jednym z najważniejszych świąt żydowskich, a jego obchody zajmują bardzo ważne miejsce w tradycji Żydów na całym świecie. Szabat to święto niezwykłe, które zaczyna się w każdy piątek o zachodzie słońca. Szabat trwa do soboty, do zmierzchu.

Święto takie obchodzi się przede wszystkim w domu, z rodziną. To właśnie w takim kręgu odprawiane są szabatowe modlitwy oraz obrzędy. Święto to wiąże się jednocześnie z przygotowaniem specjalnych potraw, które pozwalają obchodzić szabat zgodnie z tradycją. W jaki sposób Żydzi obchodzą szabat?

Jak żydzi obchodzą szabat?

Szabat to święto, które często kojarzone jest z zapaleniem świec. Czynności tej dokonują kobiety w piątkowy wieczór, a zapalenie świec uroczyście rozpoczyna szabat. Przy zapalonych świecach najpierw odprawiana jest specjalna modlitwa, następnie – przy tych samych świecach – spożywa się uroczystą, świąteczną kolację. Na świątecznym stole powinny się znaleźć dwie chały, dwa pszenne chleby oraz wino. Wszystkie te produkty mają znaczenie symboliczne, przy czym ich głównym zadaniem jest przypominanie o pokarmie, jaki otrzymywali Żydzi od Boga w trakcie wędrówki po pustyni.

Jak wygląda szabat?

Szabatowe jedzenie © Pixabay.com

Wieczerza szabatowa jest pierwszym z trzech uroczystych posiłków, przy jakich spotykają się Żydzi podczas tego święta. Śniadanie szabatowe oraz sobotnia wieczerza, która uroczyście kończy obchody święta, to kolejne ważne elementy świętowania. Wszystkim posiłkom towarzyszy odpowiednia oprawa, błogosławieństwa oraz modlitwy, odprawiane przez mężczyzn.

Warto też pamiętać, że w trakcie tego Święta Żydzi nie mogą podejmować żadnych prac – nawet tych, które wiążą się z przyrządzaniem posiłków. Wpływa to na specyficzny charakter potraw, które znajdują się na świątecznych stołach, gdyż , a następnie – tylko utrzymywana w odpowiedniej temperaturze.

[Głosów:8    Średnia:4.5/5]

Meet the Author

Mordechaj
Mordechaj

Mam na imię Mordechaj i jestem żydem. Interesuję się społeczeństwem i religią. Chciałbym na tym blogu podzielić się informacjami na temat judaizmu oraz żydowskiej kultury, aby przybliżyć zasady naszej wiady innym ludziom. Judaizm to tradycja, kultura i wiara, dlatego zapraszam do zapoznania się z artykułami na tym blogu.

0 komentarzy… add one

Napisz komentarz