Kabała

Kabała w języku hebrajskim ozn. tradycję. Jest to nurt żydowskiego mistycyzmu, który w Judaizmie jest i był obecny przez cały czas pod różnymi postaciami. Z kabałą wiąże się interpretowanie Tory czyli Pięcioksiągu żydowskiego.

Kabała jako wiedza

Kabała – wiedza tajemna, która od kabalisty wymaga wiedzy duchowej, rozpoznawania tajemnicy ukrytej w słowie. W XIII w. w Hiszpanii powstała Księga Blasku. Jest to najważniejsze dzieło kabały. Autorem jest Mojżesz z Leon. Dzieło twierdzi iż kluczem potrzebnym do odczytania stworzenia jest dziesięć boskich emanacji.

Urok liczb

Kabała to także urok liczb. Alfabet hebrajski składa się z 22 liter, które wg. Księgi istniały już przed powstaniem świata. Spółgłoski ozn. stabilność, a samogłoski to co zamierzone. Oprócz tego każda litera alfabetu ma przypisaną wartość liczbową. Litery łączą w sobie różne wymiary istnienia. Słowa, zwroty w Torze przeliczane są na liczby.

Kabała współcześnie

Obecnie kabała oddaliła się od zgłębiania tajemnicy stworzenia, kontemplacji boskiego dzieła czy duchowej inicjacji i przekształciła się w narzędzie służące do przewidywania przyszłości lub jako rozrywka towarzyska.

[Głosów:11    Średnia:4.4/5]

Meet the Author

Mordechaj
Mordechaj

Mam na imię Mordechaj i jestem żydem. Interesuję się społeczeństwem i religią. Chciałbym na tym blogu podzielić się informacjami na temat judaizmu oraz żydowskiej kultury, aby przybliżyć zasady naszej wiady innym ludziom. Judaizm to tradycja, kultura i wiara, dlatego zapraszam do zapoznania się z artykułami na tym blogu.

0 komentarzy… add one

Napisz komentarz